علت روشن شدن چراغ چک خودرو

0
68
مشکل در کوئل و شمع‌ها

شما در حال رانندگی در جاده هستید و ناگهان یک چراغ زرد به شکل “چراغ چک موتور” روی داشبورد ظاهر می‌شود. ممکن است برای یک ثانیه شوکه شوید زیرا حدس می‌زنید که هر مسئله مربوط به موتور جدی است و ممکن است هزینه‌های زیادی در پی داشته باشد. اما روشن شدن چراغ چک موتور به چه معنی است؟ آیا از یک مشکل عمده در موتور خبر می‌دهد؟ آیا باید بلافاصله رانندگی را متوقف کنید و ماشین خود را به یک تعمیرگاه خودرو ببرید؟ شما سوالات زیادی دارید درست است؟ ما در اینجا برای پاسخگویی به سوالات شما اماده هستیم. در حال حاضر با آرامش بنشینید و به خواندن این مطلب ادامه دهید تا متوجه شوید که روشن شدن چراغ چک موتور به چه معنی است.

چرا چراغ چک خودرو روشن می‌شود؟
یک اتومبیل مدرن دارای سنسورهای زیادی برای عملکرد دقیق اجزای مختلف است که برخی از این سنسورها به موتور وصل می‌شوند. هنگامی که این سنسورها دچار نقص یا خرابی می‌شوند چراغ چک موتور به عنوان هشدار روشن می‌شود و به شما اعلام می‌کند که باید خودرو را تعمیر کنید.

این چراغ، نشانۀ یک مسئله جزئی در موتور یا برخی الکترونیک‌های متصل به آن است. می‌توانید این چراغ را به عنوان یکی از بررسی‌های موتور در نظر بگیرید. برخی از خودروسازان برای مشکلات جزئی موتور و سرویس خودرو از این شاخص استفاده می‌کنند. بنابراین زمانی که چراغ Service Engine در داشبورد اتومبیل ظاهر می‌شود نشان دهنده فرا رسیدن زمان سرویس‎‌های دوره‌ای مانند تعویض روغن، مایعات خنک کننده و فیلترها می‌باشد.

بسته نبودن درب باک خودرو دلیل روشن شدن چراغ چک
محکم بسته نشدن درب باک از علل رایج روشن شدن چراغ چک موتور به شمار می‌رود

علت روشن شدن چراغ چک خودرو

حال که دانستید روشن شدن چراغ چک به چه معنی است حال باید بدانید که چه عواملی باعث روشن شدن چراغ چک می‌شوند؟ دانستن آنها به شما کمک می‌کند تا علت دقیق آن را دریابید و از هزینه‌های غیر قابل پیش بینی نجات پیدا کنید.

بسته نبودن درب باک خودرو
جالب است بدانید که محکم بسته نشدن درب باک از علل رایج روشن شدن چراغ چک موتور به شمار می‌رود. پس، قبل از مشورت با مکانیک، یک معاینه فیزیکی انجام دهید و در صورت باز بودن درب باک آن را محکم کنید. به خاطر داشته باشید که در صورت شل بودن درب باک و البته سفت کردن آن توسط شما باز هم چند دقیقه‌ای طول می‌کشد تا چراغ چک خاموش شود. پس حدود ۳۰ دقیقه با ماشین رانندگی کنید تا ببینید چراغ خاموش می‌شود یا خیر. اگر اینطور نیست، درب باک را تغییر دهید و دوباره امتحان کنید. بسته به نوع ساخت و مدل، بیشتر درپوش‌ها بین ۱۰ تا ۲۰ دلار در دسترس هستند. همچنین ممکن است یک درب گشاد باعث انتشار اگزوز و افت فشار در مخزن بنزین شود.

نقض سنسور اکسیژن
شایع‌ترین موردی که موجب روشن شدن چراغ چک خودرو می‌شود وجود مشکل در سنسور اکسیژن است. حسگر اکسیژن یا سنسور لامبدا یک قطعه الکترونیکی است که نسبت اکسیژن موجود در یک گاز یا مایع را اندازه‌گیری می‌کند. عدم عملکرد صحیح سنسور اکسیژن می‌تواند تاثیر منفی روی میزان آلایندگی و عملکرد موتور داشته باشد و خرابی آن باعث افزایش مصرف سوخت و درست کار نکردن موتور شود. تغییر سنسور اکسیژن یک راه حل ارزان است اما غفلت از این مشکل می‌تواند منجر به آسیب به مبدل کاتالیزوری شود، جایی که هزینه تعمیر ممکن است ۲۰۰۰ دلار باشد.

نقض سنسور اکسیژن دلیل روشن شدن چراغ چک
عدم عملکرد صحیح سنسور اکسیژن می‌تواند تاثیر منفی روی میزان آلایندگی و عملکرد موتور داشته باشد

مشکلات مربوط به سنسور دبی جرمی هوا (MAF)
یک سنسور کثیف یا بد MAF می‌تواند یکی از علت‌های روشن شدن چراغ چک خودرو باشد. آنچه که بر این سنسور تأثیر می‌گذارد، فیلتر هواست، نصب نادرست فیلتر و یک فیلتر کثیف یا خراب باعث آسیب دیدن حسگر می‌شود. سنسور دبی جرمی هوا یا همان MAF در شرایط آب و هوایی گرد و خاک، خشک، گرم و هوای خیلی سرد دچار آسیب می‌شود. بهترین راه پیشگیری از آسیب به سنسور MAF تعویض به هنگام فیلتر هوای خودرو است. عوامل تمیز کننده سنسور MAF ارزان هستند. اما در صورت عدم تمیز کردن ممکن است مجبور شوید آن را تغییر دهید. می‌توانید آن را با کمتر از ۲۰۰ دلار دریافت کنید.

مشکل در مبدل کاتالیستی (کاتالیزور)
مورد دیگری که می‌تواند موجب روشن شدن چراغ چک خودرو شود وجود مشکل در کاتالیزور خودرو است. مبدل کاتالیزوری در سیستم اگزوز خودرو یکپارچه شده است، این قطعه مونوکسید کربن حاصل از فرآیند احتراق را به دی اکسید کربن تبدیل می‌کند. این قطعه یک قسمت نسبتاً ساده است و اغلب نمی‌توان از خرابی آن جلوگیری کرد. قیمت جدید این قطعه بسته به نوع و مدل آن بین ۲۰۰ تا ۶۰۰ دلار هزینه دارد. تعمیر به موقع و نگهداری منظم (مانند تغییرات روغن) برای نگه داشتن مبدل کاتالیزوری اتومبیل بسیار مهم است. اگر در شهر زندگی می‌کنید و مسافت کمی رانندگی می‌کنید اتومبیل خود را هر چند وقت یک بار در بزرگراه کنار بکشید تا اطمینان حاصل شود که مبدل کاتالیستی قفل نمی‌شود و مثل همیشه چشم‌ها و گوش‌های خود را برای صداهای غیرمعمول یا دود رنگی بیرون آمده از اگزوز باز نگه دارید.

مشکل در مبدل کاتالیستی دلیل روشن شدن چراغ چک
مشکل در مبدل کاتالیستی موجب روشن شدن چراغ چک خودرو می‌شود

مشکل در کوئل و شمع‌ها
وجود مشکل در کوئل و شمع‌ها می‌تواند عاملی برای روشن شدن چراغ چک ماشین باشد. نیروی محرکه خودروهای درون سوز از اشتعال مخلوط هوا و بنزین درون محفظه سیلندر تامین می‌گردد. شمع خودرو وظیفه مشتعل کردن این مخلوط را توسط ایجاد جرقه بر عهده دارد. اگر الکترودهای شمع کارایی خود را از دست بدهند بر میزان مصرف سوخت تأثیر می‌گذارند و باعث کاهش بهره وری خودرو می‌شوند. در واقع شمع‌های جرقه‌ای طول عمر خاصی دارند، شاخه‌های قدیمی کارآیی کمتری دارند و اغلب باعث عدم حساسیت موتور می‌شوند که به زودی نور موتور سرویس را کاهش می‌دهد. اگر وسیله نقلیه شما قدیمی‌تر از مدل سال ۱۹۹۶ است هر ۴۰،۰۰۰ تا ۵۰،۰۰۰ کیلومتر شمع‌های آن را تعویض کنید، البته برخی شمع‌ها دارای عمر مفید ۹۰ هزار کیلومتر به بالا هستند.

مشکل در وایر شمع
وجود مشکل و ایراد در وایر شمع‌ها باعث روشن شدن چراغ چک موتور می‌شود. بررسی و چک وضعیت وایر شمع‌ها دارای اهمیت زیادی است و عملکرد و سوخت و ساز ماشین به آن بستگی دارد. خرابی شمع‌ها و موارد مربوط به آن اگر مدتی دراز به طول بینجامد می‌تواند موجب خرابی کوئل و از آن بدتر موجب خرابی کاتالیزور نیز شود.

مشکل در کوئل و شمع‌ها دلیل روشن شدن چراغ چک
وجود مشکل در کوئل و شمع‌ها می‌تواند عاملی برای روشن شدن چراغ چک ماشین باشد

مشکل در شاخه‌ها و سیم‌ها
جرقه‌ها و سیم‌های موجود در وسیله نقلیه به مرور زمان فرسوده شده و نیاز به تعویض دارند. شاخه‌ها و سیم‌های فرسوده بر روند احتراق تأثیر می‌گذارند. سیم‌هایی که فرسوده می‌شوند هنگام شتاب قابل توجه هستند، ممکن است احساس تکان خوردن داشته باشید. صبر نکنید تا شاخه‌ها و سیم‌های برق به طور کامل از بین بروند بلکه آنها را طبق برنامه توصیه شده توسط سازنده وسیله نقلیه جایگزین کنید.

با روشن شدن چراغ چک موتور چه مدت می‌توانید به رانندگی خود ادامه دهید؟
حالا که دانستید روشن شدن چراغ چک موتور به چه معنی است و چگونه می‌توانید منبع دردسر را پیدا کنید حال این سوال مطرح می‌شود که رانندگی با این چراغ چقدر ایمن است؟ مطمئناً این مشکلات جزئی و ناچیز هستند اما اگر به مدت طولانی نادیده گرفته شوند می‌توانند به مشکل جدی منجر شوند. حقیقت این است که شما می‌توانید با این چراغ سالها رانندگی کنید. در صورت عدم لرزش این مسئله جزئی است اما یک چراغ چشمک زن نشانه یک مسئله فوری است و نیاز به اقدام فوری دارد. در بعضی از وسایل نقلیه چراغ به دو رنگ زرد و قرمز روشن می‌شود؛ رنگ زرد برای مشکلات جزئی است و هشدارهای قرمز نشانه بروز مشکلات بزرگ است. هر مکانیک باتجربه به شما توصیه می‌کند به محض روشن شدن چراغ مؤلفه‌های آسیب دیده را بررسی کنید مهم نیست که درباره مسائل بی‌اهمیت یا جدی هشدار می‌دهند بررسی هر کدام از آن‌ها آسیب‌های جدی را کاهش می‌دهد.

منبع: cause of check engine light

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید