مشکلات رایج کامپیوتر و لپ تاپ و راه حل آنها

0
60
مشکلات رایج کامپیوتر

امروزه استفاده از کامپیوتر به یک بخش جدایی ناپذیر تبدیل شده است و بسیاری از افراد کارهای خود را با سیستم رایانه انجام می‌دهند. با این وجود، یکی از دغدغه‌ها و مشکلات مرتبط با کامپیوتر، ایرادها و عیوبی است که برای دارندگان و استفاده کنندگان آن پیش می‌آید. اگرچه بیشتر مسائل پیچیده کامپیوتر توسط تیم پشتیبانی فناوری اطلاعات حل می‌شود اما برخی موضوعات کوچک اما رایج در این زمینه وجود دارد که بطور منظم برای رایانه‌های شخصی رخ می‌دهد. خبر خوب این است که بسیاری از این مشکلات رایج، راه حل‌های ساده‌ای دارند و یادگیری شناختن آنها به خودی خود باعث صرفه جویی در وقت و هزینه‌تان می‌شود. در زیر ۱۰ مشکل رایج کامپیوتر بیان شده است که نباید از آنها وحشت کنید.

۱- رایانه روشن نمی‌شود
این احتمالاً مشکل شماره ۱ است که بسیاری از افراد با آن روبرو هستند. برای درک این مشکل می‌توانید آن را با بدن انسان مقایسه کنید. وقتی بیمار هستیم، اغلب دچار تب می‌شویم؛ این مکانیسم بدن برای مبارزه با عفونت است. به همین روش وقتی رایانه با هر مشکلی روبرو می شود‌، معمولاً تا زمان برطرف کردن مشکل رایانه روشن نمی‌شود. صدها دلیل برای روشن نشدن رایانه شخصی وجود دارد که این مسائل می‌تواند از خرابی منبع تغذیه تا ویروسی شدن سیستم باشد. رایانه‌ای که به طور ناگهانی خاموش می‌شود یا در سیستم راه اندازی آن مشکلی وجود دارد می‌تواند به دلیل ناموفق بودن منبع تغذیه باشد. برای حل این مشکل بررسی کنید که آیا رایانه به درستی به منبع تغذیه وصل شده است یا خیر، اگر کار نمی‌کند نقطه برق را با یک دستگاه دیگر آزمایش کنید تا مطمئن شوید آیا قدرت کافی وجود دارد.

بوت نشدن سیستم
بوت نشدن ویندوز یک اشکال کلی‌ است که می‌تواند دلایل بسیار مختلفی داشته باشد

۲- صفحه نمایش سفید است
اگر رایانه روشن است اما صفحه خالی است، ممکن است در ارتباط بین کامپیوتر و صفحه نمایش مشکلی وجود داشته باشد. در ابتدا بررسی کنید که آیا مانیتور به برق وصل شده است و از اتصال بین مانیتور و هارد کامپیوتر استفاده می‌کند یا خیر. اگر مشکل داخلی است ممکن است برای رفع آن به یک متخصص نیاز داشته باشید زیرا ممکن است برخی از سیم‌های داخلی فرسوده شده باشند.

۳- سیستم عامل یا نرم افزار درست کار نمی‌کند
اگر سیستم عامل یا نرم افزارهای دیگر پاسخگو نیستند یا در حال کار هستند، پس از راه اندازی مجدد کامپیوتر سعی کنید اسکن ویروس را انجام دهید. برای جلوگیری از وقوع این اتفاق، یک نرم افزار ضد ویروس قابل اعتماد نصب کنید.

۴- ویندوز بوت نمی‌شود
بوت نشدن ویندوز یک اشکال کلی‌ است که می‌تواند دلایل بسیار مختلفی داشته باشد. بنابراین باید ابتدا عیب‌یابی صورت گیرد. اگر مشکلی در بوت کردن ویندوز وجود دارد، شاید مجبور شوید مجدداً آن را با دیسک بازیابی ویندوز مجدداً نصب کنید.

کند بودن سرعت کامپیوتر
اگر رایانه شما کندتر از حالت عادی است، اغلب می‌توانید با تمیز کردن پرونده‌های ناخواسته، مشکل را برطرف کنید

۵- صفحه آبی مرگ ظاهر می‌شود
صفحه آبی مرگ که به آن “صفحه آبی”، “خطای توقف” یا “خرابی سیستم” گفته می‌شود پس از یک خطای اساسی رخ می‌دهد که سیستم قادر به پردازش و ترمیم خودکار نیست. خطای صفحه آبی (blue screen of death یا BSOD) یا “صفحه آبی مرگ” یکی از شایع‌ترین خطاهای سیستم عامل ویندوز است و اغلب به دلیل بروز مشکلاتی در سخت افزار کامپیوتر یا بروز ایرادهایی در نرم افزار درایورهای سخت افزارها به وقوع می‌پیوندند. معمولاً ممکن است هنگام به روزرسانی در نسخه جدید ویندوز، هنگام راه اندازی یا هنگام استفاده فعال از رایانه صفحه آبی را مشاهده کنید؛ این یک مشکل جدی است که سیستم عامل نمی‌تواند آن را فورا رفع کند و بایستی آن را دور بزند. بنابراین سیستم خاموش و روشن شده و ویندوز خطا را دور می‌زند و نقص احتمالی را جبران می‌کند. متاسفانه کدهایی که منجر به توقف کامپیوتر می‌شوند تصویر واضحی از مشکل ارائه نمی‌دهند. در نتیجه کاربر نمی‌تواند تشخص دهد که دقیقا ریشه مشکل چیست.

۶- سرعت رایانه کند است
من می‌دانم وقتی ۵ دقیقه طول می‌کشد تا یک برنامه باز شود، چقدر احساس درماندگی می‌کنید. خوب، این یکی دیگر از مشکلات رایج رایانه‌ای است که بسیاری از افراد در زندگی روزمره خود با آن روبرو هستند. علت اصلی این مشکل معمولاً به دلیل مدت زمان کار PC است، رایانه‌ای که بیشتر از ۲ سال از خرید آن می‌گذرد، بدون در نظر گرفتن مشخصات آن، ممکن است این مسئله را تجربه کند. اگر رایانه شما کندتر از حالت عادی است، اغلب می‌توانید با تمیز کردن پرونده‌های ناخواسته، مشکل را برطرف کنید. همچنین می‌توانید فایروال، ابزارهای ضد ویروس و ضد جاسوس را نصب کرده و مرتب برنامه‌ها را اسکن کنید. هارد دیسک‌های خارجی یک راه حل عالی برای ذخیره سازی پرونده‌های غیر قابل استفاده هستند و به رایانه کمک می‌کنند تا برنامه‌های خود را سریع‌تر اجرا کنند.

کند بودن اتصال اینترنت
برای بهبود عملکرد مرورگر اینترنت، باید کوکی‌ها و پرونده‌های موقت اینترنت را مرتبا پاک کنید

۷- کامپیوتر سر و صداهای عجیب دارد
تشخیص ایراد کامپیوتر اگر چه تا حدی نیاز به تبحر و تخصص دارد اما برخی از ایرادهای کامپیوتر به راحتی توسط افراد عادی قابل تشخیص هستند. سر و صدای زیادی که از رایانه شما می‌آید عموماً نشانه‌ای از نقص سخت افزار یا یک فن پر سر و صدا می‌باشد. هارد دیسک‌ها معمولاً درست قبل از خراب شدن سر و صدایی ایجاد می‌کنند، بنابراین بهتر است از اطلاعات خود پشتیبان تهیه کنید تا در صورت خرابی دچار مشکل نشوید. در بسیاری از مواقع فن کامپیوتر به دلیل گرد و خاک یا لق شدن محل قرار گیری آن موجب سروصدای کامپیوتر می‌شود، برای تشخیص ایراد کامپیوتر می‌­توانید فن کامپیوتر را بررسی کنید و اگر گرد و خاک گرفته باشد، آن را با دستمال تمیز کرده و اگر لق شده است، آن را در محل خود سفت کنید.

۸- سرعت اینترنت بسیار کند است
هیچ چیز نمی‌تواند ناامید کننده‌تر از کند بودن اتصال اینترنت باشد. در این شرایط شما نمی‌توانید کار خود را انجام دهید و بیشتر زمان شما به دلیل سرعت آهسته از بین می‌رود. اما این مشکل معمولاً بسیار ساده است مشکل در ۲ بخش، یعنی مسئله داخلی (مسائل مربوط به لوازم اینترنت) و خارجی (مربوط به ارائه دهنده خدمات اینترنت) نهفته است. برای بهبود عملکرد مرورگر اینترنت، باید کوکی‌ها و پرونده‌های موقت اینترنت را مرتبا پاک کنید. در نوار جستجوی ویندوز ، “٪ temp٪” را تایپ کرده و Enter را فشار دهید تا پوشه پرونده‌های موقتی باز شود.

 گرمای بیش از حد کامپیوتر
اگر کیس کامپیوتر فاقد سیستم خنک کننده کافی باشد، ممکن است اجزای رایانه در حین کار گرمای اضافی تولید کنند

۹- کامپیوتر گرمای بیش از حد تولید می‌کند
اگر کیس کامپیوتر فاقد سیستم خنک کننده کافی باشد، ممکن است اجزای رایانه در حین کار گرمای اضافی تولید کنند. در این موقع برای اینکه رایانه، خود به خود خاموش نشود بهتر است آن را خاموش کنید و اگر داغ است بگذارید استراحت کند. علاوه بر این می‌توانید فن را بررسی کنید تا مطمئن شوید که به درستی کار می‌کند.

۱۰- اتصال به اینترنت قطع می‌شود
اتصالات اینترنت قطع شده می‌تواند بسیار ناامید کننده باشد. غالباً این مشکل ساده است و ممکن است در اثر خرابی کابل یا خرابی خط تلفن ایجاد شود که رفع آن بسیار آسان است. مشکلات جدی‌تر شامل ویروس‌ها، خرابی کارت شبکه، مودم یا درایور است که بهتر است در اسرع وقت آن‌ها را رفع کنید.

منبع: Most Common Computer Problems

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید