مروری بر تفاوت هارد HDD و SSD

0
81
تفاوت هارد HDD و SSD

هنگام خرید یک رایانه جدید یا به روزرسانی کامپیوتر قدیمی خود با تصمیم‌های زیادی رویرو می‌شوید، اما یکی از عناصر کلیدی که باید به آن توجه داشته باشید ذخیره سازی یا Storage است و این ناحیه فراتر از تعداد گیگا بایت یا ترابایتی است که سخت افزار می‌تواند در آن نگه داشته شود. همچنین باید توجه داشته باشید که چه نوع درایوی را دریافت می‌کنید. در این مرحله شما با دو گزینه درایو دیسک سخت (HDD) یا درایو حالت جامد (SSD) روبرو هستید که هر دو مزیت متفاوتی نسبت به دیگری دارند و آنچه در آخر به آن می‌پردازید بستگی به این دارد که کدام ویژگی‌ها برای شما مهمتر است.

تفاوت هارد HDD و SSD

یافته‌های کلی:
HDD:

 • داده‌ها را روی یک دیسک واحد با یک بازوی متحرک ذخیره می‌کند.
 • ارزان‌تر است.
 • فناوری آن قدیمی‌تر است.
 • احتمال شکست قطعات فیزیکی آن بیشتر است.
 • سخت افزار بزرگتری دارد.

SSD:

 • داده‌ها را روی تراشه‌ها ذخیره می‌کند.
 • عملیات آن آرام است.
 • گران‌تر است.
 • دسترسی و بوت شدن به اطلاعات سریع‌تر است.

هر دو هارد HDD و SSD وظیفه یکسانی را انجام می‌دهند؛ آنها اطلاعات را در رایانه ذخیره می‌کنند و به اطلاعات دسترسی دارند. اگر بودجه، بزرگترین دغدغه شماست، خرید هارد دیسک هزینه کمتری را برای همان مقدار ذخیره رقم خواهد زد اما درایوهای حالت جامد از استاندارد ذخیره سازی کارآمدتر، انعطاف‌پذیرتر و با دوام‌تری برخوردار هستند. پیدا کردن آنها ساده‌تر است، زیرا درایوهای دیسک سخت معمولاً در رایانه‌های رده پایین ظاهر می‌شوند و درایوهای مستقل و جایگزینی تقریباً حالت جامد دارند. اگر در حال به روز رسانی رایانه شخصی خود هستید و یا قصد خرید سیستم جدید را دارید بهتر است در خرید درایو حالت جامد سرمایه گذاری کنید، اگرچه یک درایو دیسک سخت باعث صرفه جویی در هزینه شما می‌شود اما بهتر است تمام جوانب را در نظر بگیرید.

قیمت هارد، تفاوت هارد HDD و SSD
هارد دیسک، ارزان‌تر از یک درایو حالت جامد با همان ظرفیت است

قیمت: SSDها برای شما هزینه خواهند داشت
HDD:
قدیمی‌تر و ارزان‌تر است.

SSD:
جدیدتر و گران‌تر است (برای همان میزان ذخیره سازی).

قیمت هارد دیسک با توجه به عوامل مختلفی از جمله تولید کننده و اندازه آن متفاوت خواهد بود. اما به طور کلی، هارد دیسک، ارزان‌تر از یک درایو حالت جامد با همان ظرفیت است. با این حال اگر شما قصد تعویض هارد دیسک خود را دارید و نگرانی اصلی شما قیمت ذخیره سازی است، باز هم می‌توانید با یک هارد دیسک کنار بیایید. اما این تنها عنصری نیست که باید در نظر بگیرید.

عملکرد هارد، تفاوت هارد HDD و SSD
از لحاظ عملکرد یک هارد دیسک سنتی نمی‌تواند با همتای حالت جامد خود رقابت کند

عملکرد: SSDها سریع‌تر و ساکت‌تر هستند
HDD:

 • قطعات مکانیکی هنگام کار کندتر عمل می‌کنند.
 • چرخش درایو و بازوی متحرک باعث ایجاد سر و صدا می‌شود.

SSD:

 • حافظه به سبک Flash اجازه می‌دهد تا کامپیوتر سریع‌تر به داده‌ها دسترسی پیدا کرده و آن را اجرا کند.
 • بی‌سرو صدا کار می‌کند.

برای عملکرد، یک هارد دیسک سنتی نمی‌تواند با همتای حالت جامد خود رقابت کند. بسیاری از دلایل این امر به نحوه بازیابی هر نسخه از داده‌ها مربوط می‌شود. هارد دیسک اطلاعات را روی یک دیسک فلزی واقعی نگه می‌دارد که به آن دسترسی دارد و یک بازوی فلزی که از لحاظ جسمی به محل قرارگیری داده‌های درایو منتقل می‌شود. این فرایند به طور مشابه با ضبط وینیل یا دستگاه پخش دی وی دی کار می‌کند. از آنجا که هارد دیسک از قطعات مکانیکی استفاده می‌کند قادر به نگه داشتن درایو حالت جامد نیست. این فناوری جدید از مموری فلش استفاده می‌کند که در تراشه‌های بهم پیوسته ذخیره می‌کند. SSDها داده‌ها را به صورت دیجیتال می‌خوانند، می‌نویسند و به جلو می‌برند که چندین برابر سریع‌تر از آنالوگ هارد دیسک است. هارددیسک‌ها عموما در ۲ سرعت چرخش دیسک ۵۴۰۰ و ۷۲۰۰ در دسترس هستند؛ هارددیسک‌های ۷۲۰۰ تقریبا ۳۰ درصد سریع‌تر از نمونه‌های ۵۴۰۰ بوده و استفاده از آن‌ها بیشتر به هاردهای اینترنال محدود می‌شود. حافظه‌های SSD از نوع SATA حدودا ۳ برابر در خواندن و نوشتن اطلاعات به‌صورت ترتیبی از یک هارددیسک ۷۲۰۰ دور در دقیقه سریع‌تر هستند. این قطعات متحرک همچنین یک عنصر بالقوه ناخوشایند دیگر را معرفی می‌کنند: نویز. هارد دیسک‌ها در هنگام چرخش دیسک و با حرکت بازو بر روی آن سرو صدا ایجاد می‌کنند اما هاردهایی که از تکنولوژی ssd استفاده می‌کنند مانند فلش هستند و صدای خاصی ندارند. دمایی که هارددیسک پس از شروع به کار تولید می‌کند در hddها حدودا بین ۰ تا ۷۰ درجه سیلسیوس و در هاردهای ssd بین ۰ تا ۵۵ درجه سیلسیوس می‌باشد.

پایداری و دوام هارد، تفاوت هارد HDD و SSD
SSDها از هارد دیسک‌ها محکم‌تر و با دوام‌تر هستند

پایداری و دوام: SSDها مقاوم هستند
HDD:

 • قطعات متحرک از اعتبار کمتری برخوردار هستند.
 • مستعد تکه تکه شدن هستند.

SSD:

 • قطعات کمتری برای شکستن وجود دارد.
 • به طور کلی قابل اعتمادتر هستند.

از نظر استحکام، SSDها از هارد دیسک‌ها کاملاً فراتر رفته‌اند. در هاردهای hdd بدلیل داشته قطعات متحرک و حساس به نام هد و پلتر، به کوچکترین ضربه و لغزش و تکان حساس هستند و ممکن است آسیب ببینند. اما در هاردهای ssd این مشکل برطرف شده و به طور کلی از یک تکنولوژی دیگری استفاده شده است. در واقع، کاستی‌های فناوری قدیمی عمدتا از راه اندازی مکانیکی آن ناشی می‌شوند. داشتن قطعات متحرک در دستگاه، مکان‌های بیشتری را برای خراب شدن یا خرابی ایجاد می‌کند. هارد دیسک دو نقطه حساس دارد: دیسک فلزی و بازویی که آن را می‌خواند. در صورت عدم موفقیت و یا خسارت هر کدام از آن‌ها، درایو اساساً بی‌فایده است. این بدان معنا نیست که درایوهای حالت جامد غیرقابل شکستن هستند اما با گذشت زمان، احتمال کمتری برای آسیب دارند. آنها همچنین هیچ قسمت متحرکی ندارند، بنابراین اگر کامپیوتر خود را رها کنید لازم نیست نگران آسیب رساندن به SSD خود باشید. کاستی دیگر هارد دیسک پتانسیل آن برای تکه تکه شدن است. قطعه قطعه شدن در شرایطی اتفاق می‌افتد که درایو از فضای خالی مبهم کافی برای ذخیره کل پرونده برخوردار نباشد بنابراین به تقسیم (تکه تکه کردن) آن در چندین مکان درایو ختم می‌شود. داشتن قسمت‌هایی از فایل‌ها که در کل دیسک پخش شده‌اند نه تنها بر سرعت بارگذاری تأثیر می‌گذارند، بلکه همچنین می‌تواند باعث پایداری سیستم شود. برای عملکرد بهتر و سریع‌تر می‌توانید برنامه‌ای را برای “defrag” کردن هارد دیسک و ادغام داده‌های خود اجرا کنید. این یک مشکل قابل حل است اما این تنها کاری است که باید هرازگاهی انجام دهید که با یک درایو حالت جامد لازم نیست.

نتیجه نهایی: درایوهای حالت جامد بهترین انتخاب هستند
اگر بودجه برایتان اولویتی ندارد، درایوهای حالت جامد از مزیت‌های بیشتری نسبت به دیسک‌های سخت برخوردار هستند. فناوری SSD کارآمدتر و سریع‌تر است و احتمال شکستن آن بسیار کم است. قطعات متحرک که ساز و کار خود را اجرا می‌کنند احتمال خرابی دارند که درایوهای حالت جامد ندارند. به طور کلی، امروزه HDDها را معمولاً در لپ تاپ‌های رده پایین مشاهده می‌کنید و ذخیره سازی حالت جامد به دلیل مزایای بسیاری که دارد به استاندارد سخت افزارهای جدید و بالاتر تبدیل شده است. مصرف انرژی در تفاوت هارد HDD و SSD بالا می‌باشد به طوری که hddها حدودا ۶وات و sddها حدودا ۴ وات مصرف می‌کنند.

منبع: HDD vs SSD Storage

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید