توصیه‌هایی برای نگهداری از خودرو در فصل زمستان

0
76
نگهداری از خودرو

فصل زمستان بر روی قسمت‌های مختلف خودرو تاثیر می‌گذارد و اگر به آنها توجه نکنید ممکن است باعث خسارت‌های جبران ناپذیری شود. بنابراین، برای اطمینان از رانندگی ایمن در چنین شرایط خطرناکی، زمستانی کردن اتومبیل ضروری است. در این مطلب چند نکته اساسی برای تعمیر و نگهداری از خودرو در فصل زمستان بیان شده است که بهتر است آنها را رعایت کنید. به طور خلاصه، تعمیر و نگهداری کامل خودرو قبل از زمستان ایده‌آل است تا اطمینان حاصل کنید که همه چیز به روش درست عمل می‌کند؛ به خصوص اگر در جایی زندگی می‌کنید که زمستان‌های سختی دارد.

توصیه‌هایی برای نگهداری از خودرو در فصل زمستان

ترمزهای خود را بررسی کنید
نیازی به گفتن نیست اما بدترین چیز در جاده‌های برفی و یخی این است که ترمز ناقص داشته باشید. حتماً ترمزها و کالیپرهای ترمز را بررسی کرده و در صورت لزوم، اجزای سیستم ترمز را تعویض کنید خصوصا اجزایی که بیشتر از سایر اجزا مستعد ساییدگی هستند. بدون کالیپر ترمز، سیستم ترمز خودرو متوقف خواهد شد که این نشان دهنده میزان اهمیت کالیپرهای ترمز است. علاوه بر این، فراموش نکنید که مایع ترمز خودرو را بررسی کرده و در صورت لزوم دوباره آن را پر کنید تا مطمئن شوید ترمزهای خودرو برای کار در شرایط انجماد آماده هستند.

روغن خودرو را تغییر دهید
موتور اتومبیل در هنگام راه‌اندازی به روغن نیاز دارد تا به درستی کار کند. بدون روغن‌کاری کافی یا روغن کاری مناسب، ممکن است سرعت آهسته‌ای را تجربه کنید یا ممکن است خودرو کلا از کار بیفتد. در هوای سرد، روغن موتور غلیظ‌تر می‌شود، بنابراین به راحتی در موتور گردش نمی‌کند. هرچه دما پایین بیاید، روغن غلیظ‌تر می‌شود. روغن موتور غلیظ یکی از مهمترین مشکلاتی است که در هنگام صبح در خودروی خود مشاهده می‌کنید.

نگهداری از خودرو در فصل زمستان
بدترین چیز در جاده‌های برفی و یخی این است که ترمز ناقص داشته باشید

مخلوط ضد یخ را بررسی کنید
هر کاری که بر عملکرد صحیح موتور تأثیر بگذارد در اولویت قرار دارد. مؤلفه دیگری که می‌تواند باعث نقص و خرابی موتور شود، رادیاتور است. رادیاتور موجود در خودرو کاملاً متفاوت از رادیاتور منزل است و یک بخش اساسی از سیستم خنک کننده موتور محسوب می‌شود. موتور، خودرو را بوسیله تولید احتراق در داخل محفظه احتراق روشن می‌کند و در کنار آن مقدار زیادی اصطکاک نیز ایجاد می‌کند. این امر گرمای زیاد تولید می‌کند و اگر این گرما به جای دیگری جهت خنک شدن موتور در هنگام کار هدایت نشود، موتور خیلی داغ می‌شود و مانند سایر قسمت‌های اتومبیل در نهایت باعث خسارات فوق العاده‌ای خواهد شد. همه خودرو‌های سبک دست کم به ترکیب ۵۰/۵۰ از ضدیخ و آب برای محافظت از یخ زدن، جوش آوردن و خوردگی نیاز دارند. ترکیب ۵۰/۵۰ با ضدیخ اتیلن گلیکول حفاظت از یخ زدن تا ۳۷ درجه سانتیگراد زیر صفر و با ضد یخ پروپیلن گلیکول تا منهای ۳۴ درجه سانتی گراد را فراهم می‌آورد.

تسمه‌ها، شیلنگ‌ها، سیم‌ها و کابل‌‌‌‌ها را بررسی کنید
بسیاری از تسمه‌ها، شیلنگ‌ها، سیم‌ها و کابل‌ها به مرور زمان با خرابی روبرو می‌شوند، اما اگر این اتفاق در فصل زمستان رخ دهد ممکن است با مسائل جدی‌تری روبرو شوید. هم هوای بسیار گرم و هم هوای بسیار سرد باعث خرابی تسمه‌ها، شلنگ‌ها، سیم‌ها و کابل‌ها می‌شود (خصوصاً تغییر ناگهانی یا حرکت از گرما به سرما باعث خرابی آنها می‌شود زیرا بسیار مستعد ترک خوردگی و شکستن هستند).

روغن موتور برای نگهداری از خودرو
موتور اتومبیل برای روشن شدن به روغن نیاز دارد تا به درستی کار کند

مایع انتقال را بررسی کنید
اکنون مایعات انتقال را با روغن موتور اشتباه نگیرید. در حالی که روغن موتور در درجه اول موتور را روغن کاری می‌کند، مایع انتقال اتومبیل چندین کارکرد از جمله روغن‌کاری و محافظت از همه اجزای عامل حرکت را انجام می‌دهد. در واقع به عنوان یک مایع خنک کننده و چسبناک برای انتقال نیرو از موتور به گیرنده و موارد دیگر عمل می‌کند.

باتری خودرو را بررسی کنید
هوای بسیار سرد به خصوص برای باتری ماشین بسیار سخت است زیرا درجه حرارت بسیار پایین واکنش‌های شیمیایی مورد نیاز برای تولید برق در باتری را به طرز چشمگیری کاهش می‌دهد. به طور خلاصه در هوای سرد از توان کمتری استفاده خواهید کرد: در -۱۵ درجه سانتیگراد یا ۵- درجه فارنهایت، ظرفیت باتری کاملاً شارژ شده به نصف کاهش می‌یابد. علاوه بر این در زمستان موتور شما برای شروع کار، انرژی بیشتری را از باتری دریافت می‌کند. این مشکل مضاعف باعث می‌شود بسیاری از رانندگان در صبح‌های زمستانی کند یا عدم روشن شدن خودرو را تجربه کنند.

نگهداری از خودرو در فصل زمستان
هوای بسیار گرم و هوای بسیار سرد باعث خرابی تسمه‌ها، شلنگ‌ها، سیم‌ها و کابل‌ها می‌شود

تایر لاستیک را بررسی کنید
قبل از شروع زمستان آج تایر خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که آنها فرسوده نیستند. در بسیاری از کشورها عمق آج لاستیک ۳۲ اینچ در نظر گرفته شده است اما ساده‌ترین راه برای بررسی عمق آج لاستیک استفاده از سکه است، اما تنها به این تست اعتماد نکنید. تست سکه ساده است: یک سکه ۱۰۰ تومانی را به طوری که عدد ۱۰۰۰ به سمت شما باشد، در میان آج‌های تایرقرار دهید. اگر قسمتی از تاریخ ضرب سکه مشخص شد، در اسرع وقت اقدام به تعویض لاستیک کنید.

فشار لاستیک را بررسی کنید
در هر شرایط جوی، لاستیک‌های باد شده تماس مناسبی با جاده برقرار می‌کنند تا حداقل سایش و پارگی حاصل شود. اکثراً باد خودروها طبق دستور کمپانی سازنده و همچنین تجربه متخصصان روی ۳۰ تا ۳۲ psi تنظیم می‌باشند. برای بررسی میزان فشار لاستیک می‌توانید فشار لاستیک توصیه شده را در لبه داخلی درب راننده پیدا کنید. در اکثر وسایل نقلیه، حداکثر فشار باد لاستیک بر روی جداره لاستیک قید شده است. در زمستان، شما باید فشار هوای لاستیک خود را به طور منظم‌تر بررسی کنید، زیرا هوای بسیار سرد باعث افت فشار هوا در لاستیک‌های خودرو می‌شود. فشار لاستیک‌ها برای هر ۱۰ درجه کاهش دما می‌تواند در حدود ۱ PSI (پوند در اینچ مربع) کاهش یابد. هوا فرار نمی‌کند، بلکه فضای کمتری را اشغال می‌کند و باعث لاغری لاستیک‌ها می‌شود.

مایع انتقال برای نگهداری از خودرو
مایع انتقال، کارکردهایی از جمله روغن‌کاری و محافظت از عوامل حرکت را انجام می‌دهد

یخ‌زدایی پنجره عقب خود را بررسی کنید
در بسیاری از شهرها و روستاها، رانندگان اطمینان حاصل می‌کنند که پنجره‌های اتومبیل آن‌ها از یخ زدگی یا کثیفی پاک باشد تا بتوانند به وضوح پشت سر خود را ببینند. در زمستان، پنجره‌های عقب می‌تواند دچار یخ زدگی و پوشش برف شوند و شرایط رانندگی ناامن را ایجاد کنند.

تیغه‌های برف پاک کن را عوض کنید
مطمئنا شما نمی‌خواهید در هوای زمستانی، بارانی یا برفی تیغه‌های آهسته، جیر جیر یا کند داشته باشید. در صورت لزوم تیغه برف پاک کن خود را تعویض کرده و در نظر بگیرید که تیغه‌های برف پاک کن سنگین برای شرایط شدید زمستان ساخته نشده‌اند.

منبع: how to winterize your car

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید