نحوه تست باتری خودرو با مولتی‌متر

0
88
تست باتری خودرو

باتری یکی از مهمترین و کاربردی‌ترین اجزای خودرو می‌باشد که باعث حرکت ماشین می‌شود. سلامتی آن بر این مسئله تأثیر می‌گذارد که وسیله نقلیه شما بتواند بسیار خوب کار کند یا اصلاً کار کند. بنابراین به منظور کاهش خرابی خودرو مهم است که باتری را با یک مولتی‌متر به طور مرتب، حداقل دو بار در سال آزمایش کنید. فقط دقت داشته باشید که این کار را زمانی انجام ندهید که خودرو علائم ضعف را نشان می‌دهد. اگر در راه اندازی ماشین خود مشکل دارید یا با برخی علائم هشدار دهنده روبرو هستید، احتمالاً باتری شما خراب است. اطمینان از اینکه باتری شما قبل از یک سفر طولانی خوب کار می‌کند می‌تواند از دردسرهای زیادی جلوگیری کند. آزمایش باتری همچنین به شما کمک می‌کند تا به سرعت مشخص کنید که آیا کند بودن کار نتیجه خراب شدن باتری است یا مشکلات در جای دیگری وجود دارد. در اینجا راهنمای گام به گام نحوه تست باتری خودرو با مولتی‌متر بیان شده است.

چگونه بدانیم باتری خودرو خراب است؟
رایج ترین نشانه‌هایی که باتری ماشین شما به شارژ شدن نیاز دارد یا باید تعویض شود عبارتند از:

  • یکی از بارزترین علائم، چراغ هشدار دهنده باتری است که بر روی داشبورد روشن می‌شود.
  • چراغهای جلو کم نور است. هنگامی که باتری ضعیف است، قدرت کافی برای اجرای قطعات الکتریکی ماشین را ندارد.
  • هنگام روشن کردن موتور صدای کلیک یا هیچ صدای دیگری را نمی‌شنوید.
  • برای شروع باید پدال گاز را فشار دهید.
  • موتور هندل می‌زند اما روشن نمی‌شود.
  • ماشین از روشن شدن امتناع می‌ورزد.

مولتی‌متر چیست؟
مولتی‌متر (Multimeter) یک وسیله اندازه گیری است که توانایی اندازه گیری کمیت‌های الکتریکی ولتاژ، جریان و مقدار اهمی مقاومت را بر عهده دارد. یک مولتی‌متر به شما می‌گوید که در حال حاضر ولتاژ باتری خودرو چقدر است یا چقدر توان در باتری ذخیره می‌شود. این یک ابزار ساده برای تست باتری خودرو در خانه است که در وقت و هزینه شما برای رفتن به مکانیکی صرفه‌جویی می‌کند.

نحوه تست باتری خودرو با مولتی‌متر
سیم نازک قرمز را به پایانه مثبت باتری و سیم نازک سیاه را به پایانه منفی باتری وصل کنید

نحوه تست باتری خودرو با مولتی‌متر

۱- حداقل یک ساعت ماشین را خاموش کنید
با توجه به اینکه نحوه تخلیه باتری مهم است، قبل از اینکه از مولتی‌متر برای تست باتری خودرو استفاده کنید اجازه دهید حداقل یک ساعت یا یک شب خاموش بماند. اگر اتومبیل در هنگام آزمایش باتری با مولتی‌متر روشن باشد از آلترناتور شارژ می‌گیرد و بر خواندن “واقعی” مولتی‌متر تأثیر می‌گذارد (آلترناتور یا ژنراتور بخشی از یک دیزل ژنراتور، ژنراتور گازی و موتور جوش است که انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند). اگر اخیراً خودرو در حال کار باشد، احتمالاً باتری عدد گمراه کننده بالاتری را روی مولتی‌متر نشان می‌دهد، بنابراین نادرست است.

۲- باتری را پیدا کنید
باتری اغلب در محفظه موتور در زیر کاپوت، در یک طرف موتور قرار گرفته است. در برخی از اتومبیل‌ها باتری برای توزیع بهترِ وزن در صندوق عقب قرار دارد. باتری غالباً دارای یک پوشش پلاستیکی است که به راحتی باز می‌شود یا ممکن است به باز کردن چند پیچ نیاز داشته باشد. بعد از اینکه باتری را پیدا کردید، اطمینان حاصل کنید که هیچ فلزی پایانه‌های باتری را لمس نمی‌کند. بهتر است همه ابزارها را دور نگه دارید.

تست باتری خودرو با مولتی‌متر
میزان استاندارد ولتاژ باتری خودرو در هنگام خاموش بودن موتور ۱۲٫۶ تا ۱۲٫۸ ولت است

۳- مولتی‌متر را آماده کنید
شما باید مولتی‌متر را در یک محدوده خاص تنظیم کنید تا بتوانید اندازه گیری درستی داشته باشید. برای تست باتری خودرو با مولتی‌متر، مولتی‌متر خود را بر روی ولتاژ ۲۰ ولت تنظیم کنید که به شما امکان می‌دهد باتری را به طور دقیق اندازه گیری کنید. این کار را با چرخاندن دکمه به ۲۰ در محدوده “DCV” (ولتاژ جریان مستقیم) انجام دهید. بعضی اوقات با حرف “V” با یک خط محکم در بالای خط در سمت راست آن مشخص می‌شود. مولتی‌متر باید ۰٫۰۰ را بخواند.

۴- مولتی‌متر را به باتری وصل کنید
کاوشگر قرمز (مثبت، علامت گذاری “+”) را به ترمینال باتری قرمز (مثبت) وصل کنید و کاوشگر مشکی (منفی، علامت گذاری “-“) را به ترمینال باتری سیاه (منفی) وصل کنید.

۵- مولتی‌متر را بخوانید
بعد از وصل کردن مولتی‌متر، چند ثانیه صبر کنید، بعد اعداد نشان داده شده را با اعداد موجود در جدول استاندارد تست باتری خودرو مقایسه کنید. در صورت شارژ شدن کامل، باتری‌ها باید ۱۲٫۶ ولت یا بالاتر باشند. توجه داشته باشید که وقتی یک باتری به ۱۲٫۲ کاهش می‌یابد ، فقط ۵۰٪ شارژ دارد و بهتر است آن را شارژ کنید. بسیاری از تولید کنندگان خودرو استفاده از باتری کمتر از ۱۲ ولت را توصیه نمی‌کنند، زیرا این امر می‌تواند منجر به کاهش طول عمر باتری خودرو شود. خواندن زیر ۱۲ نشان می‌دهد که باتری کاملا تخلیه شده است و باید تعویض شود. با روشن شدن موتور و شروع به شارژ باتری توسط دینام باید ولتاژ باتری به ۱۳٫۸ تا ۱۵٫۳ ولت برسد و این در حالتی است که چراغ ها و تمام لوازم جانبی ماشین خاموش باشند.

مشکلات احتمالی در مورد باتری خودرو
اگر آلترناتور به خوبی کار نکند طول عمر باتری ماشین به حداکثر می‌رسد

۶- در صورت شارژ نشدن کامل، باتری خودرو را شارژ کنید
اگر مولتی‌متر عدد پایین ۱۲٫۶ را نشان داد با جدا کردن کابل‌های باتری، باتری را جدا کنید و آن را شارژ کنید. اجازه دهید یک شب بماند بعد دوباره آن را با مولتی‌متر تست کنید. اگر همان رقم قبلی را نشان داد و هیچ افزایشی نداشت بهتر است آن را تعویض کنید.

سایر مشکلات احتمالی در مورد باتری خودرو

۱- ممکن است باتری و کابل‌های آن آسیب دیده باشند
اگر به هر طریقی باتری خودرو آسیب دیده باشد یا دارای کابل‌های فرسوده و ترک خودرو باشد بهتر است آن را بررسی کنید و در صورت لزوم آنها را تعویض کنید. اگر بعد از بازرسی هیچ گونه مشکلی وجود نداشت سعی کنید مشکلات احتمالی زیر را بررسی کنید.

۲- پایانه‌های باتری کثیف یا دچار خوردگی هستند
یکی دیگر از مشکلات رایج باتری، خوردگی یا ایجاد خاک در اتصالات ترمینال است. با استفاده از کاغذ سنباده، یا برس و محلول تمیز کننده می‌توانید از خوردگی یا موارد دیگر آن خلاص شوید. یادتان باشد که از دستکش و عینک استفاده کنید و از چشمانتان محافظت کنید.

۳- آلترناتور را آزمایش کنید
آلترناتور برق تولید می‌کند و باتری را شارژ می‌کند. اگر آلترناتور به خوبی کار نکند طول عمر باتری ماشین شما به حداکثر می‌رسد. در صورت شارژ بیش از حد یا کمبود آن عمر باتری کوتاه می‌شود. یک آلترناتور سالم باید بین ۱۳٫۸ ولت تا ۱۴٫۴ ولت را نشان دهد، عدد خارج از این محدوده بدان معنی است آلترناتور به درستی کار نمی‌کند.

امیدواریم راهنمای ما در مورد نحوه تست باتری خودرو با مولتی‌متر برایتان مفید باشد و به نگهداری و محافظت از خودروی شما کمک کند. اطمینان از شارژ باتری خودروی برای به حداکثر رساندن عمر آن بسیار مهم است و باعث می‌شود رانندگی لذت بخش و بدون دردسری با وسیله نقلیه خود داشته باشید.

منبع: test car battery with multimeter

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید