دلیل کار نکردن ماوس کامپیوتر

0
99
دلیل کار نکردن موس کامپیوتر

هیچ چیز در دنیای کامپیوتر ناامیدکننده‌تر از خراب شدن ماوس کامپیوتر نیست. شما پشت سیستم می‌نشینید، آماده انجام برخی کارها می‌شوید و ناگهان ماوس شما کار نمی‌کند. شاید مکان نمای ماوس به اندازه گذشته روان نباشد و در تمام صفحه پرش کند یا شاید نور آن پایین باشد و اصلاً کار نکند. اگر خوش شانسی با شما یار باشد در بیشتر مواقع می‌توانید مشکلات ماوس را با سهولت نسبی برطرف کنید اما در بعضی مواقع موضوع آن‌قدر جدی است که باید ماوس خود را عوض کرده و یک ماوس جدید جایگزین کنید. چندین مسئله می‌تواند دلیل کار نکردن ماوس کامپیوتر باشد که در این مطلب به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

دلیل کار نکردن ماوس کامپیوتر

از آنجا که عوامل مختلفی باعث کار نکردن ماوس کامپیوتر می‌شود، عیب‌یابی مشکل بهترین روش برای کارآیی مجدد آن است. در اینجا برخی از بهترین موارد برای امتحان کردن آورده شده است:

باتری‌ها را تعویض کنید
اگر ماوس شما بی‌سیم است بهتر است باتری‌های آن را تعویض کنید، به خصوص اگر هنوز از باتری‌هایی استفاده می‌کنید که از اول با دستگاه ارائه شدند. برای صرفه‌جویی در هزینه بهتر است استفاده از باتری‌های قابل شارژ را در نظر بگیرید. به همین ترتیب، اطمینان حاصل کنید که باتری‌ها به درستی نصب شده‌اند. بعضی اوقات بسته نشدن درب می‌تواند دلیل کار نکردن ماوس کامپیوتر باشد.

ظاهر ماوس را بررسی کنید
گاهی پارگی سیم رابط، مشکل یو اس بی و حتی مشکل درگاه یو اس بی کامپیوتر مانع از عملکرد صحیح ماوس می‌شود، بهتر است از لحاظ ظاهری ماوس را بررسی کنید تا هیچ‌گونه آسیبی ندیده باشد.

کثیفی ماوس دلیل کار نکردن ماوس کامپیوتر
ظاهر ماوس را بررسی کنید

ماوس خود را تمیز کنید
اگر نشانگر ماوس با حرکات تند و تیز حرکت می‌کند یا کمتر از حد معمول واکنش نشان می‌دهد، ماوس خود را تمیز کنید و بعد عملکرد آن را مشاهده کنید. نگهداری منظم ماوس کاری است که به هر حال باید انجام دهید. تمیز کردن یک ماوس بی‌سیم یا ماوس سیمی با یک غلتک دستورالعمل‌های خاصی دارد که باید آن‌ها را رعایت کنید.

یک درگاه USB متفاوت را امتحان کنید
ممکن است مشکل از پورتی باشد که ماوس را به آن وصل می‌کنید، بنابراین ماوس یا گیرنده خود را از آن جدا کرده و یک درگاه USB دیگر را امتحان کنید. اکثر رایانه‌های رومیزی دارای پورت‌های جلویی و پشتی کامپیوتر هستند، بنابراین قبل از رفتن به یک مرحله بعد همه پورت‌ها را امتحان کنید.

ماوس را مستقیماً به درگاه USB وصل کنید
اگر از یک خواننده چند کارته یا یک هاب USB خارجی استفاده می‌کنید ممکن است دلیل کار نکردن ماوس کامپیوتر، هاب یا خواننده چند کارته باشد. در این حالت ماوس را مستقیماً به رایانه وصل کنید تا ببینید مشکل برطرف شده است یا خیر.

نداشتن باتری دلیل کار نکردن ماوس کامپیوتر
ماوس را مستقیماً به درگاه USB وصل کنید

از ماوس روی یک سطح مناسب استفاده کنید
از برخی ماوس‌ها میتوان در هر سطحی استفاده کرد، اما برخی ماوس ها در سطح‌های خاصی کار می‌کنند. خیلی‌ها نمی‌توانند محدودیت‌های دستگاه خود را تشخیص دهند، بنابراین مطمئن شوید که ماوس در سطح مناسب کار می‌کند. این ممکن است بدان معنی باشد که شما به یک پد ماوس نیاز دارید، به خصوص اگر از ماوس بزرگتر استفاده می‌کنید. به عنوان مثال بعضی از ماوس‌های نوری نمی‌توانند روی سطوح براق یا سطوح دارای رنگ‌های بسیار تیره یا بسیار سبک حرکت کنند.

درایور را به روز کنید
وب سایت سازنده را برای به روزرسانی‌های درایور بررسی کنید یا از یک ابزار خودکار برای این کار استفاده کنید. اگر ماوس شما کاری را که سازنده قول داده انجام نمی‌دهد وب سایت خود را بررسی کنید تا ببینید آیا درایور خاصی مورد نیاز است یا خیر. این پرونده‌ها معمولاً رایگان هستند.

اگر از ماوس بلوتوثی استفاده می‌کنید مطمئن شوید که به طور صحیح جفت شده است
با یک روند صحیح یادگیری جفت کردن ماوس بلوتوث بسیار ساده و آسان است. این وضعیت غیر معمول نیست که دستگاه‌های بلوتوث وضعیت جفت شدن خود را از دست بدهند یا اینکه اگر یک ماوس دیگری با آن جفت شود توسط رایانه فراموش شوند. اگر کامپیوتر شما به طور طبیعی از بلوتوث پشتیبانی نمی‌کند یک آداپتور بلوتوث خریداری کنید یا یک ماوس بی‌سیم را انتخاب کنید که شامل یک دانگل USB است که به عنوان گیرنده عمل می‌کند.

نداشتن سطح مناسب دلیل کار نکردن ماوس کامپیوتر
اگر از ماوس بلوتوثی استفاده می‌کنید مطمئن شوید که به طور صحیح جفت شده است

دکمه‌ها را دوباره تنظیم کنید
اگر دکمه‌های ماوس عوض شده باشند مثلا کلیک راست عملکرد کلیک چپ را انجام دهد و بر عکس، یک مشکل درایور یا یک مشکل نرم افزاری وجود دارد. اگر درایور را درست نصب کرده‌اید، دستگاه کنترل ماوس را در Control Panel بررسی کنید تا ببینید دکمه‌های ماوس تعویض شده‌اند یا خیر.

آنتی ویروس سیستم را غیرفعال کنید
آنتی ویروس سیستم را غیرفعال کنید و دوباره ماوس را امتحان کنید. گاهی آنتی ویروس سیستم، ماوس را به عنوان یک عامل مخرب بیرونی شناسایی کرده و اجازه نمی‌دهد سیستم به درستی فعالیت کند.

هنگ کردن سیستم عامل را بررسی کنید
گاهی دلیل کار نکردن ماوس کامپیوتر هنگ کردن سیستم عامل است، در این مواقع باید اطمینان کنید که سیستم عامل کامپیوتر فعال است و متوقف نشده است. برای آنکه بدانید سیستم عامل کامپیوتر فعال است یا نه دکمه Num Lock یا Scroll lock را بزنید در صورت خاموش و روشن شدن چراغ آن سیستم‌تان هنگ نکرده و فعال است.

آنتی ویروس دلیل کار نکردن ماوس کامپیوتر
آنتی ویروس سیستم را غیرفعال کنید

ماوس بلوتوث با ماوس سیمی به چند روش قابل توجهی متفاوت است:

در ماوس سیمی باید نزدیک سیستم باشید: نزدیک سیستم بودن یکی از ویژگی‌های ماوس سیمی است اما با استفاده از ماوس بلوتوثی می‌توانید کمی از کامپیوتر خود دور شوید، اما خارج کردن ماوس از محدوده آن ممکن است باعث کار نکردن آن شود.

ماوس بی‌سیم به باتری نیاز دارد: برای استفاده از ماوس‌های بی‌سیم به باتری‌های قابل تعویض یا باتری‌های یدکی نیاز دارید. اگرچه بیشتر ماوس‌های مدرن بلوتوثی با یک باتری ماه‌ها یا سال‌ها کار می‌کنند اما با توجه به قانون مورفی پیشنهاد می‌شود با خود یک باتری داشته باشد زیرا ممکن است ماوس‌ها در بدترین شرایط از کار بیفتند.

ماوس‌های مختلف تعداد متفاوتی از دستگاه‌ها را پشتیبانی می‌کنند: برخی از ماوس‌ها در یک زمان با چند کامپیوتر جفت می‌شوند اگر با یک ماوس اما با دو رایانه (به عنوان مثال لپ‌تاپ و تبلت ویندوز) سفر می‌کنید می‌توانید یک ماوس را انتخاب کنید که بتواند بدون جفت شدن مجدد از آنها پشتیبانی کند.

ماوس‌های بی‌سیم و دانگل‌های مناسبی انتخاب کنید: اگر رایانه شما به دانگل احتیاج دارد، به دنبال یک مدل مناسب باشید که بتوانید بطور دائم داخل یک شکاف USB قرار گیرد.

منبع: my mouse wont work

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید