ویژگی‌های یک برنامه‌نویس موفق و حرفه‌ای

0
74
برنامه‌نویس موفق

امروزه مدیران مشاغل برای استخدام یک برنامه‌نویس با چالش‌های بسیاری روبرو هستند. این واقعیت که بیشتر کارهای یک برنامه‌نویس در جلوی صفحه نمایش ظاهر می‌شود، روند استخدام را پیچیده‌تر می‌کند. فراتر از دانستن زبان‌های برنامه‌نویسی که لازمۀ انجام کار است، موارد خاصی وجود دارد که در استخدام یک برنامه‌نویس موفق ضروری است. در اینجا چند ویژگی کلیدی وجود دارد که می‌تواند نشان دهنده این باشد که متقاضی مورد نظر می‌تواند به تیم برنامه‌نویسی شما کمک شایانی کند.

ویژگی‌های یک برنامه‌نویس موفق و حرفه‌ای

تمایل به یادگیری

فناوری همیشه در حال تحول است و مهارت‌ها و توانایی‌های یک برنامه‌نویس امروزی احتمالاً طی چند سال آینده منسوخ خواهد شد. بنابراین این نکته بسیار مهم است که یک برنامه‌نویس به پیروی از آخرین روندها علاقه داشته باشد و مشتاق هرگونه یادگیری و تحصیل باشد. به خاطر داشته باشید که نه‌تنها فناوری با یک سرعت خیره کننده تحول پیدا می‌کند بلکه روند آن نیز سریع اتفاق می‌افتد. اگر در این زمینه کار می‌کنید باید تمایل داشته باشید چیزهای جدیدی یاد بگیرید. این بدان معناست که مهارت‌ها و توانایی‌های خود را متناسب با بازار و فن‌آوری و در فواصل منظم به روز کنید. این یک مهارت حیاتی برای تبدیل شدن به یک برنامه‌نویس موفق در دراز مدت است.

مهارت‌های اشکال زدایی

کدنویسی تنها بخشی از کار یک برنامه‌نویس است؛ زمانی که نرم افزارها طبق انتظار پیش نمی‌رود انتظار می رود یک برنامه‌نویس موفق سریع و مؤثر به ریشه مشکل برسد. به جای اینکه ساعت‌ها وقت بگذرانید تا از ابتدا کدنویسی کنید، بهتر است نگاهی به کدهای قبلی بیندازید تا اشکالات آن را پیدا کنید. یک برنامه‌نویس موفق کدها را با دقت مورد بررسی قرار می‌دهد و در مورد موضوعات ممکن تحقیق می‌کند تا پاسخی برای آن‌ها پیدا کند.

مهارت‌های حل مسئله ویژگی‌های یک برنامه‌نویس موفق
یک برنامه‌نویس موفق باید به پیروی از آخرین روندها علاقه داشته باشد و مشتاق هرگونه یادگیری و تحصیل باشد

مطابقت با محیط کار

برخی از برنامه‌نویسان برای تمرکز به سکوت کامل نیاز دارند، در حالی که برخی دیگر در محیط شلوغ شکوفا می‌شوند. ترجیحات شخصی یک برنامه‌نویس بخش مهمی از بهره‌وری وی محسوب می‌شود، بنابراین بهتر است در مورد محیط دفتر خود اطلاعاتی داشته باشد تا بعد از استخدام دچار مشکل نشوید. به عنوان یک برنامه‌نویس شما باید وقت زیادی را در پشت صفحه کلید صرف کنید (چه افراد دیگری در اتاق باشند و چه نباشند شما در جای خود خواهید بود) بنابراین مهم است که حالت مناسبی را برای مدت طولانی حفظ کنید.

مهارت‌های حل مسئله

وقتی یک برنامه‌نویس متوسط یک پروژه را قبول می‌کند، تازه شروع به کدنویسی می‌کند. اما یک برنامه‌نویس موفق تلاش می‌کند تا ریشه مشکل را پیدا کند، سپس آن را برطرف می‌کند و به رهبر تیم یا رهبر پروژه خود اطلاع می‌دهد. یک برنامه‌نویس موفق در حین بررسی همین مسائل، مهارت‌های لازم را یاد می‌گیرد.

اشتیاق برای کار ویژگی‌های یک برنامه‌نویس موفق
یک برنامه‌نویس موفق تلاش می‌کند تا ریشه مشکل را پیدا کند و آن را به مدیر خود اطلاع دهد

اشتیاق برای کار

چرا می‌خواهید برنامه نویسی یاد بگیرید؟ برای خونسرد شدن؟ برای به دست آوردن شغل بهتر؟ یا به این دلیل که دوست دارید مشکلات را حل کنید و چیزهای جدید بسازید؟ شور و شوق می‌تواند از همه اینها ناشی شود اما اگر این دومین علت باشد احتمالاً در مسیر صحیحی قرار گرفته‌اید. اکثر برنامه‌نویسان مهندس هستند و تمایل ذاتی به ساختن، جدا کردن، سؤال پرسیدن، حل مسئله و فتح چالش‌هایی دارند که دیگران نمی‌توانند آنها را انجام دهند. اشتیاق همان چیزی است که شما را تمام شب بیدار نگه می‌دارد تا مسئله را حل کنید. ساعت شغلی در بسیاری از شرکت‌ها از ساعت نه صبح تا پنج غروب است اما وقتی به کار خود اشتیاق داشته باشید با وجود اتمام ساعت کاری دوست دارید کار خود را به پایان برسانید. منظور من این نیست که اگر راه حل مسئله را پیدا نکردید باید کل روز را ناامید بنشینید بلکه منظور من این است که بسیاری از مدیران به دنبال استخدام اشخاصی هستند که در محل کار خوشحال باشند و با علاقه کار خود را انجام دهند.

مهارت‌های ارتباطی

برنامه‌نویسان برای اکثر پروژه‌های خود با افراد خارج از حوزه خود کار می‌کنند بنابراین ارتباطات نقش مهمی دارد. مطمئنا شما با مشتری‌ها، همکاران و مدیرانی گفت‌وگو خواهید داشت که در یک موضوع خاص تجربه متفاوتی دارند، بنابراین باید قادر باشید توضیح کارآمد و دقیقی از کارهایتان ارائه دهید. یک برنامه‌نویس موفق به ندرت به تنهایی کار می‌کند بلکه او بایستی توانایی کار با برنامه نویسان، مدیران کسب و کار و کارکنان بازاریابی دیگر را داشته باشد.

صبر و حوصله ویژگی‌های یک برنامه‌نویس موفق
یک برنامه‌نویس موفق به ندرت به تنهایی کار می‌کند بلکه او بایستی توانایی کار با دیگران را داشته باشد

صبر و حوصله

به عنوان یک برنامه‌نویس، در اولین کار آزمایشی خود به ندرت موفق خواهید شد، بنابراین شکست به شما نزدیک خواهد بود. عدم موفقیت را به عنوان یک چالش و نه به عنوان یک شکست در نظر بگیرید. داشتن صبر و پشتکار برای موفقیت در برنامه‌نویسی بسیار مهم است.

چشم انداز تجارت

کار کردن به عنوان یک برنامه‌نویس در شرکت فناوری اطلاعات آسان است، اما یک برنامه‌نویس موفق همیشه روی اهداف تجاری تمرکز دارد. این به شما امکان می‌دهد فراتر از کار کردن بر روی ایده‌های کاربردی تمرکز کنید که شما را به اوج می‌برد. فقط یک برنامه‌نویس متمرکز بر تجارت می‌تواند ایده‌هایی را برای یک پروژه جدید ارائه دهد که ممکن است کارایی و عملکرد آن را بهبود ببخشد.

احترام به زمان ویژگی‌های یک برنامه‌نویس موفق
یک برنامه‌نویس موفق باید به زمان موعد تحویل پروژه اهمیت دهد و آن را سر وقت تحویل دهد

احترام به زمان

بیشتر برنامه‌نویسان درست مثل هر فرد دیگری روی پروژه‌های مدت‌دار کار می‌کنند. اگرچه این نکته بسیار مهم است که مدیران یک زمان معقول را برای کدگذاری برنامه جدید یا اصلاح یک برنامه قدیمی درنظر بگیرند اما برنامه‌نویسان نیز باید به زمان موعد تحویل پروژه نیز اهمیت دهند و آن را سر وقت تحویل دهند.

توجه به محدودیت‌ها

هر پروژه یا شغل محدودیت‌های مختلفی دارد که این محدویت‌ها شامل زمان یا بودجه آن است. یک برنامه‌نویس موفق می‌داند که چگونه می‌تواند از لحاظ زمان و بودجه پروژه خود را مدیریت کند. از آنجا که بودجه در بسیاری از پروژه‌ها واقعاً مهم است یک برنامه‌نویس موفق با استفاده از منابع کمتری نرم افزارهای مورد نیاز را ایجاد می‌کند. یک برنامه‌نویس خوب می‌داند که چگونه نیازهای پروژه را مدیریت کند و بسیار انعطاف پذیر است.

خلاقیت ویژگی‌های یک برنامه‌نویس موفق
خلاقیت، یکی از مهمترین ویژگی‌های یک برنامه‌نویس موفق است

خلاقیت

خوب، چگونه می‌توان راه حلی را پیشنهاد کرد که قبلاً استفاده نشده باشد؟ چگونه می‌توان بهترین راه برون رفت از یک وضعیت دشوار را تصور کرد؟ غالباً خلاقیت، یکی از مهمترین ویژگی‌های یک برنامه‌نویس موفق است. نوشتن کد یک کار خلاقانه است و در اینجا شما یک هنرمند هستید. یک برنامه نویس پیش بینی می‌کند که اقدامات آنها چه تاثیری خواهد گذاشت و غالباً به راه حل‌های غیر متعارف و خاص می‌اندیشند.

اعتماد به نفس

آیا من به اندازه کافی خوب هستم؟ به توانایی‌های خود ایمان داشته باشید! از این گذشته، اگر در یک شرکت نرم افزاری به کار مشغول هستید به این معنی است که شما از بین سایر گزینه‌ها انتخاب شده‌اید به همین ترتیب مهارت‌های خود را نشان دهید. افق‌های دید خود را گسترش دهید و اجازه ندهید که اشتباهات جزئی باعث عدم اعتماد به نفس شما شود.

منبع: Characteristics of a Good Programmer

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید